Egy kis aprsg Bali szobrszatrl
2014.08.31. 16:43, Szandy
Bali laki kedvelik a zent, a kltszetet, a tncot s a klnbz npnneplyeket. Klnleges tehetsget mutatnak a mvszet s a kzmvessg irnt; szenvedlyesen rajonganak a fogadssal prosul jtkokrt, klnsen a kakasviadalokrt lelkesednek. A jellegzetes bali zenekar, a gameln klnbz thangszerekbl, kthros hegedbl s fuvolbl ll. Minden faluban mkdik gameln-klub. A sziget letnek szerves rsze a sznpadi jtk, klnsen a tncjtk, amely vallsi clokat, varzslst szolgl, vagy pantomimszeren egy trtnetet adnak el. A bali kzmvesek nagy mvszi gonddal formljk meg szobraikat, ezsttrgyaikat, fa- s csontfaragvnyaikat, akrcsak azokat az llat formj fakoporskat is, amelyekben a halottakat az elhamvaszts sznhelyre szlltjk.
![](http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2013/02/untitled3.bmp)
![Click for more info about this artwork](http://www.art-from-bali.com/images/producten/0300pix-breed/TOBO-00400.jpg)
![](http://www.art-from-bali.com/images/producten/0300pix-breed/TOBO-00225.jpg)
![Click for more info about this artwork](http://www.art-from-bali.com/images/producten/0300pix-breed/TOBO-00228.jpg)
![](http://thumbs.dreamstime.com/x/bali-carving-183435.jpg)
Itt meg egy interj Mr. Pastikval:
1. Mr. Pastika, milyen stlust kpvisel az n mesterkzssge?
- A hagyomnyostl, az sirnyzaton t a vallsi stlusig minden tmbl szvesen mertenek a mesterfaragink. A killttermnkben Sva istensgtl – ez egyike a legkedveltebbeknek – a Rizsistensgen keresztl minden m megtallhat.
2. Melyik a legkorbbi idszak, amikortl Bali fafarag mvszethez kapcsold szobrokat, reliefeket tallhatunk?
- A korai idszak pontos vekben meghatrozhatatlan. A stlus sejteti, hogy az animizmushoz ktd – a Nap s a Hold – nemzetsg utdai mr ksztettek fbl, majd kbl kultikus szobrokat. A legkorbbi alkotsok a hindu hats megjelensekor keletkeztek a 8-ik s a 9-ik szzadtl. De ma mr csak elvtve tallunk ilyen relikvikat Indonziban.
3. Mirt, mi trtnt velk?
- Sajnos a gyarmatostk s a hittrtk – legyenek azok keresztnyek, vagy rgi muzulmnok – szmos ptolhatatlan szobrot vittek el magukkal, vagy semmistettek meg az elmlt vszzadokban. De mindezen erszakos fellpsek ellenre imdatuk mind a mai napig fennmaradt, ha nem is tisztn az si hit tkrben. Jllehet nem tekinthetek rossz szemmel a mlt ezen idszakra, mert meg kell rtennk, hogy a mai kor emberei kzl sem mindenki rtkeli a hagyomnyrz npek kultrjt. gy a gyarmatostsban is voltak ellensges fellpsek az indonz s ezen bell a balinz kultrval szemben. Amiket a „j rzs” magngyjtk elvittek, vagy megvettek, azokat a fafaragsokat lehet ma megtekinteni – rszben – Anglia vagy Hollandia gyjtemnyeiben.
4. A mindennapi let brzolsa is megtallhat s meghatroz a szobrokban. Mikortl szmthat ennek a stlusirnyzatnak a kibontakozsa?
- A mindennapi let stlusnak a megrktse 1930-tl szmthat. Ekkor jtt ltre az un. msodik balinz fafarag irnyzat. Ilyenek a halszatot, a rizstermesztst, a fldmvelst s pl. a ruht mos, vagy vizet viv ni alak leth brzolsa.